Jak dbać o włosy zimą?

Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Latem nasze włosy szybko przesuszają się i ulegają rozjaśnieniu. Zdarza się również, że puszą się i szybciej przetłuszczają, ponieważ nasza głowa poci się częściej niż chociażby wiosną. Również zima stanowi wyzwanie dla kondycji naszych włosów – ściśnięte gumką i czapką, naelektryzowane i wysuszone wiatrem często nie nadają się do odratowania, a jedynie do podcięcia.

 

1. Odżywka do włosów

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie nawilżenie włosów, które ochroni je przed skutkami niskich temperatur. Stosuj szampon lub odżywkę, które zawierają alkohol cetylowy, pochodzący z kokosa. Jest on doskonałym składnikiem nawilżającym. Jeśli chcesz zatrzymać wilgoć we włosach, spłukuj szampon (odżywkę) zimną lub przynajmniej letnią wodą. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak stosowanie odżywki niewymagającej spłukiwania. Dzięki temu unikniesz nadmiernego wysuszania włosów oraz sprawisz, że będą się mniej elektryzować.

Spirulina, kwas hialuronowy, aloes i panthenol to najczęściej polecane składniki, których zadaniem jest nawilżenie włosów. Z domowej spiżarni bardzo dobrze sprawdzi się w tej roli miód.

Zima to czas, w którym możemy pozwolić sobie również na większą ilość silikonu w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Silikony są świetnym sposobem na ochronę włosów zarówno przed niską, jak i wysoką temperaturą oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

hollywoodhairdesignii.wordpress.com

hollywoodhairdesignii.wordpress.com

 

2. Czapka – ochrona dla Twoich włosów

Największą wadą noszenia czapki jest fakt, że znacznie przyspiesza ona przetłuszczanie się włosów. Zwróćmy jednak uwagę, że nakrycie głowy chroni także naszą skórę przed utratą ciepła. Nie warto więc poddawać się „czapkowym zabobonom”, szczególnie o tej porze roku.

Zimą zrezygnuj również ze stosowania suszarki, prostownicy do włosów i lokówki. Jeśli koniecznie musisz suszyć włosy suszarką, upewnij się, że masz odrobinę więcej czasu, aby móc je wysuszyć chłodnym strumieniem powietrza. Wysoka temperatura niszczy włosy i sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem zimna i wiatru.

Aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych, warto spinać włosy i chować je pod czapką przed założeniem płaszcza, szalika czy swetra. Gdy dotrzemy na miejsce docelowe, koniecznie je rozpuśćmy.

 

3. Zdrowe odżywianie się

Zima nie jest sezonem, w którym łatwo możemy wyhodować lub nabyć świeże warzywa i owoce, dlatego też o tej porze roku znacznie rzadziej spożywamy tego rodzaju produkty. To tłumaczy, dlaczego nie dostarczamy do organizmu niezbędnych ilości witamin, przez co nasza skóra i włosy stają się słabsze i bardziej łamliwe.

Starajmy się jeść owoce i warzywa możliwie najczęściej, również w postaci gotowanej lub na parze. Jeżeli naprawdę brakuje Wam czasu, sięgnijcie po witaminy w kapsułkach lub inne suplementy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.