Ziarno, pszenica, owies – kosmetyki ekologiczne

Półki w drogeriach często uginają się od kolorowych, ciekawie wyglądających i ślicznie pachnących produktów kosmetycznych, które… straszą ilością chemii, jaką zawierają. Choć ostatnie dwa lata to prawdziwy renesans dla kosmetyków naturalnych, a o ich właściwościach rozpisuje się niejedna gazeta, niestety nie każdego na nie stać.

Nie da się ukryć, że im bardziej ekologiczny krem, tym wyższa cena – jest on zdrowszy dla skóry, paznokci i włosów, ponieważ zawiera różnorodne składniki, których nie posiada większość kosmetyków, lub mają one ich znikomą ilość. Dlaczego więc warto pokusić o kupno lub zrobienie samemu takich kosmetyków?

a

Z czego robi się kosmetyki eko?

Kosmetyki eko to produkty, które stworzono na bazie składników pochodzenia roślinnego, a ich dobroczynne działanie jest znane od setek lat. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami, jak na przykład technologia nanosomowa, aktywne składniki docierają do głębokich warstw skóry. W efekcie dzisiejsze kosmetyki naturalne są jednymi z najbardziej skutecznych spośród wszystkich, jakie oferuje nam rynek.

a

www.fabweb.org

www.fabweb.org

a

Zalety kosmetyków naturalnych

W związku z tym, że kosmetyki bazują na naturalnych składnikach, cechuje je przede wszystkim większe bezpieczeństwo, co jest szczególnie istotnym punktem dla osób, które mają na co dzień problemy ze skórą. Produkty eko pozbawione są substancji chemicznych, których nasz organizm bardzo często nie toleruje (objawia się to wysypką, uczuleniem, nadmiernym łupieżem, zaczerwienieniami, liszajami i innymi problemami również na tle zdrowotnym).

Ponadto, kosmetyki naturalne nie zawierają substancji syntetycznych, np. barwników, konserwantów czy detergentów. Dlatego też nie wywołują podrażnień i nie narażają nas na różnego rodzaju nowe alergie (wyjątek stanowi sytuacja, gdy ktoś uczulony jest na konkretny naturalny składnik).

Kosmetyki ekologiczne mogą zawierać kompozycje zapachowe, które pozyskuje się tylko i wyłącznie z naturalnych olejków. Dzięki temu niektóre preparaty ładnie pachną, poprawiając jednocześnie samopoczucie. Dostępne są również w wersjach praktycznie bezzapachowych.

a

Wady kosmetyków naturalnych

Wiele osób rezygnuje z kosmetyków naturalnych ze względu na brak piany – eko produkty nie pienią się (w przeciwieństwie do zwykłych szamponów, żeli do mycia i mydeł), ponieważ nie zawierają dodatków typu SLS.

Mają też krótszą datę przydatności, ponieważ nie zawarto w nich sztucznych konserwantów. Za jedną z największych wad eko kosmetyków uznaje się niestety również wspomnianą wcześniej cenę – nierzadko preparaty naturalne są droższe od ich standardowych odpowiedników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.