Jak wybrać perfumy?

Intensywne piżmo, delikatna woń róży, słodka brzoskwinia, wilgotne drewno, morska bryza… ile zapachów, które znasz i nazywasz, potrafisz wymienić? Nawet nie próbuj się zastanawiać, bo z pewnością całe mnóstwo! Wszystko, co nas otacza, ma jakiś zapach – bardziej lub mniej charakterystyczny, określany jako brzydki lub ładny, pospolity lub nietuzinkowy, mdły lub rześki. Czegokolwiek nie dotkniemy, wszystko czymś pachnie. Czasami woń jest tak nikła, że jej nie czujemy, ale w w czasie szczegółowych badań z pewnością okazałoby się, że nawet długopis i łyżka mają swój charakterystyczny zapach.

Rozwój technologiczny, czas, nowoczesne urządzenia oraz coraz większa znajomość rodzajów i właściwości danych roślin oraz innych produktów sprawiły, że ludzie nauczyli się umiejętnie łączyć ze sobą różnego rodzaju zapachy, tworząc w ten sposób niepowtarzalne kompilacje. Posiedliśmy wiedzę na temat łączenia ich, odkrywania ich intensywności oraz aromatów, które uwalniają się po jakimś czasie. Dzięki temu dzisiejszy rynek oferuje tak bogaty wybór perfum i co najważniejsze – wciąż powstają nowe, jeszcze ciekawsze mieszanki. W jaki sposób odnaleźć więc w perfumerii czy drogerii coś, co odzwierciedli nas, nasz styl i osobowość? Jak wybrać perfumy?

a

Dobieranie perfum

Jak wybrać perfumy idealne dla siebie? Przede wszystkim według własnego gustu, nie sugerując się opinią innych. Do perfumerii najlepiej wybrać się rano, kiedy zmysł węchu jest wypoczęty. Perfumy powinniśmy aplikować na przegub dłoni. Po tej czynności zawsze warto odczekać chwilę do momentu, aż ulotni się alkohol, a Ty poczujesz prawdziwy zapach. Woń zazwyczaj zmienia się wraz z biegiem czasu, dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystkie jej fazy rozwijania się na skórze. Nie warto testować więcej niż 3 rodzaje produktu, bo nasze zmęczone zmysły i tak błędnie odczytają kolejne zapachy. Najlepiej skupić się na jednym wybranym zapachu, a decyzji o ewentualnym zakupie nie podejmować zbyt pochopnie.

Pamiętajmy także, że perfumy, a woda toaletowa czy woda kolońska to nie to samo. Podstawowe różnice:

Perfumy:
15-40 % olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96 % alkoholu

Woda perfumowana:
8-15 % stężenia olejków w 90 % alkoholu

Woda toaletowa:
4-10 % olejków rozcieńczonych w 60-85% alkoholu

Woda kolońska:
3-5 % zawartości olejków w 70-80 % alkoholu

a

Warto wiedzieć

Po pierwsze warto wiedzieć, że te same perfumy pachną różnie na każdym z nas. Niezależnie od wieku i płci, człowiek ma swój własny, niepowtarzalny i specyficzny zapach. Na każdej skórze ten sam produkt poskutkuje innym efektem dla naszych zmysłów.

a

www.huffingtonpost.com

www.huffingtonpost.com

a

Czy perfumy mogą poprawić nasz nastrój? Oczywiście, że tak! Odpowiednio dobrane perfumy mają wpływ na nasze samopoczucie. Świadczy o tym chociażby dobieranie zapachu adekwatnie do pogody i pory roku – kiedy na zewnątrz jest ciepło, wybieramy perfumy orzeźwiające i pobudzające lub chłodne i stonowane. Na mroźne dni i brzydką pogodę stawiamy na perfumy ciepłe i otulające, przypominające nam cieplejsze słoneczne dni i zapach kwiatów, zielonych drzew oraz tętniącej życiem przyrody.

Nie od dziś wiadomo także, że perfumy mają działanie przyciągające, pobudzające i… erotyczne. Od setek lat uważane są za magiczne krople miłości, działające niczym afrodyzjak. Dzięki nim ukazujemy innym osobom swój charakter, wdzięk i temperament. Jeżeli postaramy się w odpowiedni sposób dobrać perfumy, idąc chodnikiem z pewnością zwrócimy uwagę niejednej osoby. Czasami krótka wymiana spojrzeń wystarczy do zawarcia nowej znajomości.

Gdzie i w jaki sposób powinniśmy używać perfum? Powinniśmy perfumować nasze ciało przede wszystkim w miejscach ciepłych, takich jak przeguby dłoni, zgięcia łokci, klatka piersiowa, kark. Najważniejszą zasadą jest pamiętanie o umiarze. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Jeżeli używamy wyjątkowo intensywnych perfum, dobrym sposobem jest rozpylenie ich w powietrzu, a następnie przejście przez unoszącą się w powietrzu „chmurkę zapachu”. Można oczywiście zastosować tradycyjny sposób aplikacji na ciało w małej ilości. Rodzaj perfum dostosujmy do okazji i pory dnia (dzień – lekko i delikatnie, wieczór – wyraziście, intensywnie). I co bardzo ważne – nigdy nie stosujmy kilku zapachów jednocześnie.

a

Piramida zapachów – głowa, serce, podstawa

Perfumy przeważnie składają się z trzech nut zapachowych. Każda nuta zapachowa ma inny czas utleniania. Dlatego perfumy pachną tuż po spryskaniu się nimi inaczej, niż dwie godziny później. Na samym początku wyczuwalna jest nuta głowy, czyli nuta górna. Nuta środkowa to nuta serca, a ostatnia, czyli dolna, to nuta bazy lub głębi.

a

a

Linia głowy – substancje ulotne, które najszybciej odparowują i znikają. To pierwszy zapach jaki czujemy, gdy ulotni się alkohol. To woń najbardziej świeża i lekka, której zadaniem jest zachęcić nas do kupna wybranych perfum.

Linia serca – środek zapachu, czyli substancje średnio-lotne. Ta nuta skomponowana jest zazwyczaj z aromatów kwiatowo-owocowych i łączy się z istniejącą jeszcze słabą linią głowy.

Linia podstawy – to baza zapachu, w skład którego wchodzą utrwalacze, wonie drzew, korzenne przyprawy, ekstrakty żywic drzew orientalnych (tony leśne), piżmo, ambra, wanilia. Sprawiają, że po rozwinięciu bukietu aromatów perfumy dłużej się utrzymują.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.