Jak dbać o włosy latem?

Słońce, gorące powietrze, morska woda. Mimo że kochamy lato i w większości z niecierpliwością na nie czekamy, nie ma co ukrywać – dla naszych włosów nie jest to zbyt korzystny czas. Wybierając się na letni urlop, podczas którego Twoje włosy będą szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników, pamiętaj o kilku, podstawowych zasadach. Twoje włosy Ci za to podziękują!
 

Słońce. Dlaczego szkodzi naszym włosom?

Pod wpływem działania słońca, nasze włosy stają się bardziej łamliwe i suche. Towarzyszy temu rozdwajanie się końcówek, płowienie koloru. Niekorzystny wpływ mają na nasze włosy nie tylko promienie słoneczne, ale także wodne kąpiele.

Uszkodzenia na powierzchni włosów mogą objawiać się odbarwieniem czy też utratą blasku. Struktura włosa zmienia się, włosy stają są mniej wytrzymałe. Niszczeniu ulegają włókna keratyny, które nadają sprężystość i dodają siły. Promienie słoneczne powodują osłabienie włosów, a także ich rozrywanie. Pomiędzy rozerwane włókna z łatwością dostanie się piasek, sól, chlor, a stąd już krok do przesuszenia włosa i jego rozdwojenia.

 

pol_pl_Kerastase-Soleil-Lait-Richesse-200ml-W-Odzywka-do-wlosow-17107_1

Kerastase Soleil Lait Richesse / 86,90 zł

 

1. Odżywiaj i nawilżaj

Włosy podczas lata potrzebują nawilżenia i odżywienia. Mowa tu o nawilżających maskach oraz odżywkach. Dzięki nim, łuska włosa jest zamknięta, a tym samym jej powierzchnia wygładzona. Możesz korzystać z masek wykonanych własnoręcznie w domu, ale również tych kupionych.

Przynajmniej raz w tygodniu, zafunduj swoim włosom maskę nawilżającą. Jeżeli masz włosy długie, powinnaś używać masek nawilżających regularnie.

Gdy wyjdziesz z basenu lub kąpieli w morzu, umyj włosy i nałóż na nie odżywkę. Najlepiej, jeżeli zrobisz to szamponem z dużą zawartością składników nawilżających, przeznaczonym do letniej pielęgnacji włosów. Następnie nie zapomnij o regenerującej odżywce, ale nanieś ją na same włosy. Do mycia użyj wody cieplej, ale do płukania lepiej chłodnej, która zamknie łuski włosa.

 

pol_pl_Indola-Innova-Color-Bi-Phase-Conditioner-250ml-W-Odzywka-do-wlosow-farbowanych-34422_1

Indola Innova Color Bi Phase Conditioner / 27,30 zł

 

2. Pamiętaj o właściwych kosmetykach

Kluczem do sukcesu są również właściwe kosmetyki, czyli takie, które nadają się do letniej pielęgnacji. Najłatwiej rozpoznasz je przy pomocy żółtego opakowania lub narysowanego na nim słoneczka. Takie kosmetyki w swoim składzie zawierają filtry. Jest to bardzo ważne, ponieważ filtry hamują przenikanie promieni UV do wnętrza włosów. Podobnie jak szampony, tak i odżywki powinny zawierać w swoim składzie filtr.

Nie zaszkodzi, jeżeli skorzystasz również z mgiełek do włosów, które też posiadają filtry UV i nie przetłuszczają włosów. Mgiełkę najlepiej nanieś na włosy około pół godziny przed wyjściem na słońce, a następnie nie zapomnij aplikować mgiełki na włosy ponownie co parę godzin. Dobrze jest też robić to po wyjściu z wody, gdyż nie każde mgiełki są wodoodporne.

Kosmetyki z filtrem UV, zawierają także cenne składniki nawilżające i odżywcze, np. ceramidy, witaminy A,B,E,F, kolagen morski czy też olejek makadamia.

 

pol_pl_L-Oreal-Paris-Expert-Solar-Sublime-Mask-200ml-W-Maska-do-wlosow-25024_1

L´Oreal Paris Expert Solar Sublime Mask / 52,80 zł

 

3. Zabierz ze sobą kapelusz

Kapelusze (takie z szerokim rondem) nie tylko zabezpieczą Twój organizm przed udarem słonecznym, ale jednocześnie zapewnią włosom i skórze głowy ochronę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Zanim założysz kapelusz, nałóż na włosy nawilżającą odżywkę. Nakrycie głowy ochroni przed promieniami, ale może też wysuszyć włosy. Dlatego zafunduj im podwójną ochronę – w postaci odżywki oraz kapelusza.

Pamiętaj również, że przed urlopem możesz trochę podciąć włosy, ale z nałożeniem koloru lepiej zaczekaj do powrotu. Na plażę lepiej pójść z włosami związanymi, co ochroni je przed splątaniem i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Mokrych włosów nie susz bezpośrednio na słońcu, ponieważ może je to zniszczyć. Najlepiej jeżeli posiedzisz pod parasolem albo w cieniu z mokrymi włosami. Podczas ekspozycji mokrych włosów na słońcu, krople wody skupiają promienie słoneczne uruchamiając szkodliwe procesy. Wolne rodniki przedostają się do włókien keratynowych, tym samym powodując uszkodzenia ich struktury. Sama woda nie jest dla Twoich włosów szkodliwa. Szkodliwe jest natomiast jej połączenie ze słońcem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.