Wszystko co musisz wiedzieć o dacie przydatności kosmetyków

Jak często zastanawiasz się, czy kosmetyki, których używasz od kilku miesięcy, wciąż nadają się do stosowania? Kiedy ostatnio sprawdzałaś datę przydatności pudru, różu czy szminki? Wbrew pozorom, także kosmetyki mają określoną datę ważności, której warto przestrzegać, by jak najlepiej dbać o skórę. Które kosmetyki psują się najszybciej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
 

PAO czy Exp.?

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej producenci kosmetyków zobowiązani są do umieszczenia na opakowaniach kosmetyków stosownych oznaczeń dotyczących ich dat przydatności. Należą do nich PAO – Period of Time After Opening, który mówi nam, jak długo swoje właściwości zachowa produkt po pierwszym otwarciu, oraz Exp. – czyli Expiration day, oznaczający datę przydatności.

Pierwsze z oznaczeń na kosmetykach zazwyczaj znaleźć możemy w formie symbolu otwartego słoiczka z cyfrą lub liczbą, oznaczającą przez ile miesięcy produkt będzie ważny.

Datą ważności natomiast powinny zostać oznaczone kosmetyki, których ważność wynosi 30 lub więcej miesięcy.
 

Które kosmetyki psują się najszybciej?

Nie jest tajemnicą, że konsystencja i forma kosmetyku ma istotne znaczenie dla jego daty przydatności. Najszybciej psującymi się kosmetykami są więc wszelkie kremy, balsamy, a także kosmetyki do makijażu o kremowej konsystencji. Powinniśmy się ich pozbyć, gdy tylko zmienią zapach, kolor lub się rozwarstwią. Najszybciej psują się kosmetyki płynne i kremowe przechowywane w słoiczkach, a także tusze do rzęs.

Kosmetyki w formie proszku lub w kamieniu, o ile są właściwie przechowywane, mogą posłużyć nam o wiele dłużej, bo od kilkunastu miesięcy nawet do trzech lat!

Okres przydatności może przedłużyć także nakładanie kosmetyków za pomocą specjalnych aplikatorów i czystych pędzli, dzięki czemu do opakowania produktów dostanie się mniej zanieczyszczeń i bakterii, niż wtedy, gdy nabieralibyśmy je dłońmi.
 

Przechowywanie ma znaczenie

Niezależnie od rodzaju i konsystencji kosmetyku, bardzo istotny jest odpowiedni sposób przechowywania. Wiele kosmetyków szybciej psuje się w wilgotnym i ciepłym środowisku, jakim najczęściej jest przecież nasza łazienka. Dlatego też w miarę możliwości warto niektóre produkty przechowywać na przykład na toaletce. Unikajmy też narażania kosmetyków na promieniowanie UV, które także może przyspieszać ich starzenie.

Duży wpływ na szybkość psucia się kosmetyków ma także to, jak wybrany produkt był przechowywany przed zakupem. Jeśli w sklepie nie był on przechowywany w odpowiedni sposób, jego okres przydatności może okazać się krótszy niż informacje zawarte na opakowaniu.
 

A co z perfumami i próbkami?

Wyjątkiem od reguły, czyli kosmetykami, na których nie znajdziemy daty przydatności do użycia, są perfumy, aerozole oraz jednorazowe próbki. Dlaczego nie ma na nich takich oznaczeń? Wynika to z faktu, że te produkty zamknięte są w szczelnych, hermetycznych opakowaniach, w których szansa na przeniknięcie bakterii i drobnoustrojów jest minimalna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Web by SEMTIX.cz