Czarna rzepa – zastosowanie w kosmetyce

Czarna rzepa – a właściwie czarna rzodkiew – to niezwykła roślina, posiadająca liczne walory nie tylko smakowe, ale również zdrowotne. Od lat cieszy się ona dużą popularnością zarówno w przemyśle gastronomicznym, jak i kosmetycznym, nierzadko zasila też… domowe apteczki. Sprawdźmy więc, na czym polega jej cudowna moc!

1. Czarna rzepa – co o niej wiemy?

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie – mianem „czarnej rzepy” tak naprawdę nazywamy czarną rzodkiew, będąca niezwykle cennym źródłem wielu witamin i mikroelementów. Po raz pierwszy pojawiła się ona w okolicach Morza Śródziemnego, obecnie uznawana jest zaś za jedną z najstarszych roślin prawnych Europy, Azji oraz Afryki. Cechuje się ona wyraźnym aromatem i nieco pikantnym smakiem, a w jej składzie znajdują się m.in. witamina C, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, fosfor, magnez i cynk. Wyróżnia ją też niewielka ilość kalorii, idąca jednak w parze ze sporą ilością błonnika, białka oraz węglowodanów. Włączanie czarnej rzepy do diety będzie więc wyjątkowo korzystne dla naszego zdrowia, jednak roślina ta stosowana jest nie tylko do przyrządzania przepysznych potraw, ale też do produkowania ekologicznych kosmetyków, chroniących skórę i włosy.

2. Właściwości lecznicze

Skoro wspomnieliśmy już o niesamowitych korzyściach włączania czarnej rzepy do składu różnego rodzaju kosmetyków, pora rozwinąć ten wątek. Po pierwsze: wpływa ona na lepszy stan skóry twarzy i sprawia, że nasza cera jest bardziej promienista oraz – po prostu – zdrowa i świeża. Po drugie: właściwości antyoksydacyjne czarnej rzepy pomagają walczyć z trądzikiem oraz zmianami skórnymi i przebarwieniami. Po trzecie: dzięki niej, nasze włosy nie będą wypadać, ponieważ czarna rzodkiew zadba o ich wzmocnienie i prawidłową ochronę, nadając im jednocześnie imponujący połysk i blask. Jeśli zależy więc nam na tym, aby nasze włosy były miękkie, puszyste, a cebulki włosowe szybciej odrastały – zdecydowanie powinniśmy zaopatrzyć się w szampon, powstały na bazie tej właśnie rośliny. Sięgnąć po tego typu kosmetyk należy również wtedy, gdy bezskutecznie walczymy z łupieżem oraz nadmiernym wysuszaniem lub przetłuszczaniem się włosów.

3. Nie tylko kosmetyki

Podkreślić należy jednak, że czarna rzepa stosowana jest nie tylko w gastronomii i przemyśle kosmetycznym, ponieważ jej prozdrowotne działanie docenione jest także przez branżę farmaceutyczną. Dla przykładu: dużo mówi się o jej przeciwbakteryjnym działaniu, korzystnym przede wszystkim dla układu pokarmowego i chroniącym m.in. wątrobę. Dalej – hamuje ona rozwój procesów chorobotwórczych, działa też odkażająco. To jednak nie wszystko – omawiana tu roślina uprawna nierzadko stosowana jest przy przeziębieniach, wspierając leczenie górnych dróg oddechowych oraz uporczywego kaszlu. Czarna rzodkiew często pojawia się także w dietach odchudzających, bowiem jest ona niskokaloryczna, ale wyjątkowo bogata w niezbędne składniki odżywcze.

Czy warto zatem zwrócić uwagę na kosmetyki, zawierające czarną rzepę? Zdecydowanie tak! Pamiętajmy jednak, aby zawsze zaopatrywać się w zaufane, naturalne produkty, których źródło pochodzenia nie wzbudza żadnych zastrzeżeń.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.