Co zrobić, jeśli wahamy się nad wyborem odpowiednich perfum?

Na naszym blogu niejednokrotnie recenzujemy i omawiamy różnego rodzaju perfumy, skupiając się zarówno na klasycznych propozycjach, jak i na rozwiązaniach niszowych, oryginalnych i nietuzinkowych. Polecane przez nas perfumy kierowane są zatem nie tylko do osób ceniących stonowane, subtelne aromaty – sporo dla siebie znajdą tu również miłośnicy bardziej odważnych motywów.

Co jednak zrobić, kiedy nasze gusta nie są sprecyzowane, a zapachów, które chcemy sprawdzić, jest o wiele więcej? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować, wybierając odpowiednie dla nas perfumy? Przede wszystkim: musimy wiedzieć, wśród jakich opcji możemy wybierać. Po drugie: musimy umieć ocenić interesujące nas zapachy. Poniżej przedstawiamy kilka informacji i podpowiedzi, które mogą okazać się wyjątkowo pomocne.

1. Jakie rodzaje zapachów wyróżniamy?

Zacznijmy od podstaw: pierwsze, czego powinniśmy się nauczyć, to rozpoznawanie nut zapachowych. Znając najważniejsze rozróżnienia, łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni do okoliczności (a nawet stroju) perfum. Najbardziej popularne akcenty zapachowe to: kwiatowe (tutaj królują aromaty łagodne i subtelne, zazwyczaj też odrobinę słodkie, na przykład fiołek, konwalia, bez i róża), cytrusowe (świeże, dość mocne i orzeźwiające – między innymi cytrynowe i grejpfrutowe), drzewne (przyjemne, głębokie, stonowane, tutaj dominuje cedr i drzewo sandałowe), orientalne (opierające się na przyprawach, mocne, wyraźne i trwałe), owocowe (naturalne i słodkie, ale raczej subtelne), zielone (lekkie, rześkie, kojarzące się z wiosną oraz latem), a także wodne (rozmyte, bardzo delikatne i naturalne).

2. Jak analizować zapach perfum?

Wiedza na temat podstawowych nut zapachowych jednak nie wystarcza, by dobrze dobrać perfumy, ponieważ wszystkie aromaty uwalniane są stopniowo, nierzadko diametralnie zmieniając zapach. Ważne więc, aby umieć analizować skład, zwracając uwagę zarówno na głowę, serce oraz bazę kosmetyku. Po kolei. Głowa to ten zapach, który czujemy od razu po zaaplikowaniu perfum na skórę, ale pamiętać trzeba o tym, że jest on najmniej trwały. Kierowani nutami głowy, możemy szybko się rozczarować, kiedy to po godzinie okaże się, że wybrany perfum pachnie inaczej niż w sklepie. Serce – tutaj woń pojawia się mniej więcej po trzydziestu minutach od zaaplikowania i jest dość trwała, ponieważ czujemy ją przed dwie, a nawet trzy godziny. I w końcu baza, czyli aromat, który pojawia się najpóźniej i utrzymuje się na skórze bardzo długo – można więc powiedzieć, że jest to esencja naszych perfum, która może być wyczuwalna przez kilkanaście godzin.

Kierując się wyżej przedstawionymi informacjami i kryteriami, na pewno wybierzemy odpowiednie perfumy, których woń w pełni będzie nas satysfakcjonowała!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.