Najpopularniejsze rośliny w kosmetyce

Kosmetyki naturalne cały czas zyskują na popularności. Coraz więcej zauważa bowiem, że stosowanie mocnych detergentów szkodzi zarówno zdrowiu, jak i urodzie. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy więc krótki przegląd naszych naturalnych sojuszników – chcielibyśmy tym samym rozpocząć cykl, w ramach którego bardziej szczegółowo omówimy skład poszczególnych kosmetyków.

Aloes

Przeciwzapalne działanie aloesu znane jest od wieków. W kosmetyce tę niezwykłą roślinę wykorzystuje się przede wszystkim jako składnik żeli i płynów myjących, zalecanych osobom borykającym się z trądzikiem i zaskórniakami, a także do codziennej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Nagietek

Nagietek jest powszechnie znanym środkiem, zwalczającym dolegliwości skórne. Stosowany jest w kremach, mających na celu regenerację skóry oraz poprawę jej właściwości – nagietek działa bowiem nawilżająco i wygładzająco. Kosmetyki z tą właśnie rośliną polecane są zwłaszcza do pielęgnacji skóry zniszczonej, suchej i wrażliwej.

Pokrzywa

Ciesząca się zła sławą zwłaszcza wśród dzieci, pokrzywa ma właściwości zbawienne przede wszystkim dla naszych włosów. Wzmacnia je, pomaga walczyć z łupieżem i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu.

Rumianek

Rumianek zawiera chamazułen, kwas salicylowy i związki kumarynowe, które mają działanie przeciwzapalne i ściągające. Dzięki temu, często stosuje się go przy produkcji maseczek i środków do pielęgnacji włosów. Wykorzystywany jest również jako składnik płynów do mycia twarzy i oczu. Zalecany jako środek łagodzący stany zapalne skóry oraz podrażnienia.

Skrzyp

Ta niepozornie wyglądająca roślina pozwala na skuteczne i błyskawiczne wzmocnienie włosów i skóry. Dobroczynny wpływ skrzypu wynika przede wszystkim z wysokiej zawartości krzemu, który natomiast jest niezwykle ważnym składnikiem wielu szamponów oraz kremów do pielęgnacji skóry.

Szałwia

Szałwia – ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne – stosowana jest jako składnik wielu kosmetyków, między innymi past do zębów, mydeł, toników, kremów, balsamów oraz dezodorantów. Redukuje ona nieprzyjemne zapachy, pomaga walczyć z trądzikiem i łupieżem, a na dodatek działa odkażająco.

Oczywiście, powyższa lista nie wyczerpuje podjętego tu tematu. Zachęcamy zatem do uważnego śledzenia naszego bloga, ponieważ w czerwcowych wpisach rozwiniemy omawiane dziś wątki, podając jednocześnie przykłady wysokiej jakości kosmetyków, których skład bazuje właśnie na roślinach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.